У 2000 р. вийшла в світ монографія доц. О.І. Березовського “Іммобілізація, компресія і дистракція у практичній травматології та ортопедії (власні аналітичні та класифікаційні матеріали)”. Проф. О.М. Єдинак видав монографію “Ідеальний остеосинтез” (2003 р.). У 2003 р. вийшов з друку практикум з травматології та ортопедії англійською мовою, а в 2004 р. – українською (О.М.Єдинак, Ю.В.Малий, О.І.Березовський, М.Д.Процайло, Ю.О.Грубар, І.С.Кулянда, Ю.С.Сморщок). У 2003 р. побачив світ “Атлас малоінвазивних хірургічних технологій в травматології та ортопедії”.
За роки існування кафедри опубліковано понад 450 наукових робіт, отримано близько 200 авторських свідоцтв та патентів України на винаходи, внесено 89 раціоналізаторських пропозицій. Колектив кафедри видав 12 методичних рекомендацій.
За сприянням колективу кафедри було створено обласне наукове товариство травматологів-ортопедів, першим керівником якого стала проф. Л.М. Салтикова. На час заснування товариство нараховувало 13 членів, а зараз воно об’єднує 105 травматологів-ортопедів.
Співробітники кафедри проводить навчання лікарів травматологів-ортопедів області, надають значну консультативну допомогу практичній охороні здоров’я у м.Тернополі і під час планових та екстрених виїздів у центральні районні лікарні.
З часу заснування кафедри травматології та ортопедії у практичну медицину було впроваджено багато наукових досліджень. Клінічні та наукові інтереси кафедри зосереджені на проблемах надання кваліфікованої екстреної та планової допомоги хворим з травмами та захворюваннями опорно-рухового апарату, комбустіології.
Серед нових методик, які розробили співробітники, варто відзначити такі: “Применение ингибиторов кининов для лечения остеохондроза и для профилактики инфекционных осложнений ран” (Л.М. Салтикова, О.І. Березовський, А.В. Придаткевич); “Спиралевидный гвоздь и динамическая спицевая система конструкции В.В. Коптюха”; “Гвинтові та шпицьові фіксатори О.І. Березовського для остеосинтезу шийки стегна”, а також методики трансфіксації та діафіксації, демпфероване скелетне витягання, функціональні методи лікування переломів тощо.
Проф. О.М. Єдинак – автор принципово нових наукових напрямків у лікуванні переломів кісток, пріоритетність і світова новизна яких захищена десятками патентів (189 наукових публікацій, в т.ч. 98 патентів).